Soubor typů a triků jak se co nejrychleji zorientovat ve hře a začít hrát. 

 

Na začátku si každý musí vytvořit svou postavu. Čím více ji promyslíte, tím lépe se Vám za ni bude hrát. Jaké má záliby, co ji baví nebo co naopak nesnáší? Má z něčeho obavy či dokonce trpí nějakou fobií? Je postava společenská nebo naopak introvertní? Má pihy? Tetování? Jakou má barvu hlasu? Má nějaký zlozvyk? Bez čeho nevytáhne paty z domu? Co ráda nosí? Jaké jsou její cíle a sny? I sebemenší detail Vám může pomoci postavu ve své hlavě „oživit“. Je dobré postavě přidělit nějaké specifické rysy, aby byla pro vás i pro postavy, kteří se s ní setkají specifická.

 

 

Každá postava se ve hře objeví jako chudý dobrodruh, proto je nesmírně nutné začít především s praktickými předměty, které vám pomohou s přežitím. S postupem vaší hry můžete náročnost na svou výbavu zvýšit.

 

 

Pokud vstupujete do již rozehrané hry, snažte se do ní co nejvíce zapojit, dávejte podněty, na které se dá reagovat a reagujte co nejvíce na podněty ostatních. Pokud budete v tichosti sedět v rohu místnosti u stolu, nikdy se do hry nedostanete. Postupem hry si na jiné postavy můžete začít vytvářet vazby – rodinné či jiné vztahy, což Vám dá motivace k budoucím hrám a pomůže Vám s vyvíjením postav. Dejte si však pozor na to, ke komu svoji postavu vážete, může to velmi ovlivnit budoucí dějovou linku Vaší postavy, a to jak v kladném, tak záporném slova smyslu.

 

 

Vyhledávejte historky, mýty a legendy. Mohou Vaši postavu posunout příběhově dál či navést na nějakou stopu. Sbírejte informace o všem, co se zamane. Ptejte se na veřejných místech náhodných kolemjdoucích. Informace můžete najít všude kolem sebe kam se jen podíváte. Nezapomínejte, že Vaše postava neví vše, co víte Vy jako hráč. Její znalosti jsou tedy omezené a je potřeba je co nejvíce rozšířit. Využívejte proto i herní zdroje jako jsou knihy, svitky aj.

 

 

Najděte si zvěda. Někdo, kdo bude Vaší skupině nebo jen Vaší maličkosti nosit informace, se vždy hodí. Neopomeňte však, že i tato funkce může být využita proti Vám.

 

 

Pokud k tomu máte schopnosti, pořiďte si paklíče a naučte se s nimi pracovat. Dobré bude mít u sebe i jiné nářadí, které nebude na první pohled nepatrné, ale může Vám značně pomoci. Kolikrát postačí jen drobné sponky do vlasů. Na schování nejrůznějších předmětů můžete použít i boty. Berte však na vědomí, že ve většině cel Vás prohledají a převléknou.

 

 

Po boji nezůstávejte dlouho na místě. Boj bývá hlasitý a kdykoliv se může objevit nový nepřítel. Není radno jásat předčasně.

 

 

Noste s sebou zdroj světla – ať už se jedná o louč či lucernu, může se hodit v tunelech nebo podzemních chodbách. Neopomeňte mít s sebou i náhradní možnost pro případ, že o oheň přijdete uhašením, udušením apod. – křesadlo aj.

 

 

Kdykoliv se chystáte s Vaší postavou na výpravu, zjistěte o daném místě co nejvíce informací. Znát byste měli zákony, obyvatele či jiné nezbytnosti, které by Vás mohly stát krk. Můžete se však informovat i na různé postavy, které na oněch místech můžete potkat. Jaké mají slabiny? Co je zajímá? Lze je nějak uplatit? To vše Vám může pomoci v dalších hrách.

 

 

Domluvte si ve skupinách nenápadné signály. Může se jednat o gesta, grimasy, zvuky zvířat aj. zkrátka něco, co bude zřejmé pouze a jen pro Vás.

 

 

Využívejte tajné schránky. Dutiny stromů a jiná místa, která můžete využít pro schování předmětů nebo zpráv jiným hráčům.

 

 

Budujte svoje jméno. Chcete, aby Vaše postava byla všem známá v dobrém nebo naopak špatném světle? Nebojte se reputace. Hlaste se ke svým skutkům, zveličujte je, plaťte bardům, aby Vaše činy vyprávěly dál. Vaše jméno a činy se mohou rozšířit mezi většinu obyvatel, může vzbudit hrozbu či naopak důvěru ve Vás. Uvědomujte si však rizika obou pohledů. Pro svoje vlastní bezpečí si můžete vytvářet nové identity a svoji pravou totožnost tak skrývat.

 

 

Využívejte povozy či koně. Cestování bude mnohem jednodušší, převezete víc věcí, případně postav, a pojede se Vám rozhodně pohodlněji. Tuto volbu pochopitelně zvažte, pokud cestujete na nepřátelské území či se snažíte být nenápadní.

 

 

Pokud táboříte ve skupině nebo jako jednotlivec kolem tábora nechávejte různá drobná poplašná zařízení či pasti, které se mohou hodit. Ty se mohou hodit i při pobytu v dungeonech, kde na Vás můž číhat na každém rohu nebezpečí. Není nic horšího, než když Vám nepřítel vpadne rovnou do zad. Neopomeňte však, kde je máte, aby se do nich nechytil někdo z družiny. Pokud je to jen trochu možné, hlídejte vždy alespoň po dvojicích, nikdy nevíte, co vše se může stát.

 

 

Pořiďte si psy nebo jiná zvířata, která mohou pomoci jak v boji, tak při stopování, hlídání, lovu zvěře a jiných záležitostech.

 

 

Nesnažte se o ovládnutí hry. Tato hra je čistě vytvořená pro vývoj jednotlivých postav. Není v kompetenci žádného hráče, aby mohl hru ovládnout. Existuje příliš mnoho okolních vlivů, které tento záměr vyruší a hráč pak zbytečně cítí demotivaci po cíli, který by mohl negativně ovlivnit celou hru.

 

 

Učte se empatii. Snažte se číst v ostatních postavách. Jakou mají zrovna náladu? Jsou takoví ve skutečnosti nebo to je jen maska? Co je vedlo k tomuto činu? Všechny tyto informace jsou velmi užitečné.

 

 

Získávejte a zapisujte informace o jednotlivých vztazích mezi postavami. Může se Vám hodit znát, kdo je čí přítel nebo naopak nepřítel. S kým by bylo lepší si nezahrávat nebo koho poprosit o pomoc. Případně koho proti sobě poštvat. Možností je spoustu.

 

 

Nebuďte neporazitelní. Uvědomte si, že každá postava má své limity a nebojte se ji dopřát chvíli zranitelnosti nebo i nějaký ten šrám. Stejně tak berte na zřetel i to, že postava může umřít.

 

 

Zaútočte první. Překvapivý útok je tak velká výhoda, že ji nelze ignorovat. A pokud chcete nebo musíte vyjednávat, ponechte si pro případ neúspěchu některé bojovníky v záloze, aby vám alespoň část překvapení zůstala. Nebo můžete využít jiné taktizování. Strategie boje je ve Vašich rukou.

 

 

Nekazte hru ostatním. Nedohadujte se ohledně her, pokud máte pocit, že se vůči vám vyskytla nějaká nespravedlnost, řešte to s klidem a rozumem. Pokud z nějakého důvodu nemůžete hrát a omezujete tím ostatní hráče, jednejte s nimi na rovinu.

 

 

Pamatujte, že vše je nutné odehrát herně. Pokud zosnujete různé lsti a plány, můžete být vypravěčem dotázáni o důkazy, které jim předcházely. Bez nich nemůže být hra uznaná, hráči hráli proti pravidlům a hrozí jim postih.

 

 

Rozepisujte se. Pokud děláte ve hře něco, co je velmi důležité a mělo by na to být upozorněno, specifikujte to. Můžete zmínit, proč Vaše postava dělá právě tento čin, aby hráč, který na Vás reaguje, si lépe dovedl představit danou situaci.

 

 

Mějte u sebe alespoň jednu stříbrnou nebo posvěcenou zbraň nebo různé ochranné předměty a talismany, které Vám mohou pomoci při boji s nestvůrami.

 

 

Využijte herní možnosti si dopisovat mezi postavami. Tuto funkci využívejte zejména herním způsobem. Lze tak budovat vztahy mezi postavami, zvát je na hry, aj. Můžete tak získat nové spojence nebo kontakty, stejně tak třeba i sponzora nebo vliv.

 

 

Nezabíjejte jen tak bez důvodu třeba jen proto, že se vám postava jednoduše nelíbí nebo proto, že prostě chcete. Důvody musí být herního charakteru a měly by být opodstatněné.

 

 

Využívejte herní měnu, zamyslete se nad jejím využitím. Můžete si najmout služebnictvo nebo vesničany, vojáky, kteří za vás udělají těžkou práci. Můžete platit bardům, žebrákům, zkrátka cokoliv, co Vás jen napadne. I jeden jediný pomocník může být dost užitečný, ať už se bude jednat o hráčskou nebo NPC postavu. Tohle vše Vám může pomoci se posunout ve hře. Utrácet za herní itemy a investování pouze do své postavy nemusí být jediný Váš výdaj.

 

 

Pokud odhadnete, že se boj obrací ve Váš neúspěch, pokuste se utéct. Je ideální si neustále dělat zadní vrátka, která Vám mohou pomoci při útěku. Neopomeňte, že je nezbytně nutné se zbavit svých případných pronásledovatelů.